IMG_1003

Teatrzyki dla maluszków

Znalezienie atrakcji dla dzieci 3+ w Warszawie nie stanowi większego problemu. A już dla dzieci w wieku 5+ zajęcia organizuje prawie każdy dzielnicowy dom kultury. Gorzej, gdy chcecie się wybrać dokądś z roczniakiem…dzisiaj więc o teatrzykach dla najmłodszych.

Teatr Niewielki w SOHO Factory

To jeden z naszych pierwszych wyborów, głównie przez lokalizację. Za czasów jednego dziecka miło było pójść z dzieckiem do teatru, podczas gdy drugi rodzic delektował się kawą (w moim przypadku i bezą) w restauracji Dworzec Wschodni. Bardzo szybko obejrzeliśmy wszystkie przedstawienia i z niecierpliwością czekaliśmy na kolejne. Teatr przeznaczony dla widzów w wieku 1-7 lat i dolna granica wieku wcale nie jest przesadą. DIMG_1952[1]zisiaj właśnie wybrałam się z 13-miesięcznym Igorkiem na sztukę „A co to?” i Igor bawił się wybornie, z rozdziawioną buzią śledząc poczynania aktora na scenia, a po czasie dołączając interaktywnie do zabawy (zresztą śladem innych dzieci).

Formuła sztuk (a może ‚sztuczek’) zaplanowana jest w ten sposób, że pierwsze 30 minut do występ aktora (w przypadku najmłodszych interaktywny, inaczej się chyba nie da :) ), a kolejne 15 minut to zabawa na scenie z wykorzystaniem rekwizytów z danego przedstawienia. Sztuki dla najmłodszych operują prostym słownictwem (Halo? A co to? Pa, pa! Dasz? A kuku! itp.), dźwiękami i onomatopejami, powtórzeniami fraz, a przede wszystkim mimiką. Można się zdziwić jak takie maluchy trafnie odczytują sceniczny humor i bywają momenty, że słychać rechot małych buziek.

Sala teatru też jest dość niewielka, mieści się w niej ok 40-50 osób, co akurat sprzyja dobrej zabawie ledwo chodzących maluchów. Przed przedstawieniem dzieci i rodzice mogą pobawić się we „foyer”, a na samą salę należy wybrać się w ochraniaczach na obuwie (dostępne przed wejściem) lub skarpetkach, dzieciom natomiast zabrać obuwie na zmianę.

Z innych dostępnych tytułów dla najmłodszych polecamy też Kółko i Kwadrat.

Moim zdaniem spektakle oznaczone cezurą wieku 1-4 czy 1-6 lat są raczej dla tych młodszych widzów, stąd po 3 roku życia córki przerzuciliśmy się na inne spektakle.

Teatr Młodego Widza – ul. Jezuicka

IMG_0871 Uwielbiam jeździć do tego miejsca o każdej porze roku. Okolice Starego Miasta zawsze są dobre na spacer z dziećmi. A to koniki i powozy, a to lodowisko i choinka, a to kiermasze i kramy, no i zawsze Warszawska Syrenka. Jest o czym dzieciom opowiadać.

Sam teatr też trzyma poziom, nie zdarzyło nam się trafić na nieudane przedstawienie. Część z tytułów jest już bardziej przeznaczona dla przedszkolaków, więc Teatr Młodego Widza w naturalny sposób uzupełnił nam ofertę teatru niewielkiego. O jego popularności niech świadczy chociaż fakt, że na niektóre spektakle już dawno nie ma biletów na najbliższe dwa miesiące…

Formuła spotkań jest podobna. Miejsce do zabawy przed spektaklami, zmiana obuwia, kameralne sale i interaktywność. Niektóre spektakle sa krótsze, niektóre dłuższe, ale zawsze jest czas na zabawę pod koniec przedstawienia.

Z ostatnich tytułów polecam Super Luper – dla fanów zabaw muzycznych :)

Przyznam, że na początku naszej przygody z teatrem dla najmłodszych zastanawiałam się czy to nie fanaberia. Roczniak w teatrze?! Jednak po kilkunastu już przygodach w tych dwóch miejscach mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że nie. Nie wspominając już o tym, że spektakle te są świetnym urozmaiceniem zimowych weekedów.

Znacie inne teatrzyki dla żłobkowiczów? Polecajcie -wypróbujemy!

 

Jedna myśl na temat “Teatrzyki dla maluszków”

Możliwość komentowania jest wyłączona.